TransferZone - Mindent az átigazolásokról

Transfer Zone

A FIFA engedélyezte Lang klubváltását

2016. szeptember 07. - takosa

Noha az idei nyári átigazolási időszaknak már bőven vége van, egy nyitott klubváltást mégiscsak a napokban, egészen pontosan hétfőn szankcionált a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség, azaz a FIFA. Konkrétan honfitársunk, Lang Ádám átigazolásáról van szó, aki így a francia élvonalban szereplő Dijon együttesénél folytathatja pályafutását.

Miért engedélyezte a FIFA a transzfert?

Lang kései klubváltásáról azonnal felmerülhet a kérdés, hogy miért engedélyezte az átigazolási időszakot követően a FIFA a transzfert, hiszen a két klubnak (és a játékosnak) lényegében ott volt az egész nyár a megállapodásra. Nos, az átigazolási időszakban közhellyé vált, hogy mindig az utolsó héten, de lényegében az utolsó két napra pörögnek fel a klubok. Ráadásul a Nemzeti Sport úgy tudja, a Videoton és a Dijon még a határidő lejárta megszületett a megegyezés, ugyanakkor a nemzetközi átigazolások esetében kötelező FIFA-regisztrációt nem tudták időben véglegesíteni a felek, bár a regisztrációt még időben elkezdték.

Mi is a FIFA Transfer Management System (TMS)?

Ezzel együtt meg kell cáfolnunk egy sokáig fennálló mítoszt: a klubok már nem faxon küldözgetik egymásnak a hivatalos papírokat, hanem egyrészt e-mailben, szkennelve, másrészt pedig online regisztráció útján. Ez utóbbi közé tartozik a FIFA International Transfer Management System, amely rendszert a nemzetközi átigazolások során kell használniuk a kluboknak.

A TMS-t 2010 ősztén alkotta meg a FIFA, hogy könnyítsen a játékosigazolások menetén. Addig a nemzetközi igazolások menete hihetetlenül stresszes volt, és egyáltalán nem volt biztos, hogy a komoly munkának lesz eredménye. 2010-ig ahhoz, hogy egy nemzetközi átigazolás végbe menjen, a FIFA Nemzetközi Átigazolási Igazolására (International Transfer Certificate - ITC) volt szükség. Ahhoz, viszont, hogy ezt a játékos megkapja, a két klubnak előbb minden szerződést be kell küldenie a FIFA-hoz, illetve a vevő klub labdarúgó szövetségének. Ezt követően maga a vevő klub szövetsége kérvényezte a játékos regisztrációját az eladó csapat futball szövetségétől, majd ahogy ez megvolt, a felek értesítették a FIFA-t, ahol - jó esetben - ráütötték a bélyegzőt az ITC-re, és ezzel az átigazolás hivatalossá vált.

Mi volt ezzel a baj? Az, hogy ekkor még tényleg faxon, netán postán kerültek az okmányok a szabályozó testülethez. A rendszer így a végletekig volt feszítve, és ahogy lenni szokott, ilyenkor fel is ütötte a fejét a szokásos svindlizés. Az átigazolások során rengeteg visszaélés volt, nem egy csapat volt, amelyik konkrétan így mosott tisztára egy halom pénzt.

A nemzetközi átigazolások menetének könnyítésére, illetve természetesen a pénzügyi transzparencia reményében a FIFA úgy döntött, hogy létrehoz egy gyorsabb, olcsóbb és hatékonyabb rendszert, a TMS-t. Ezt a javaslatot a testület kongresszusa 199 igen és 3 nem arányában el is fogadta.

Hogy néz ki ez a gyakorlatban?

Lényegében minden futball szövetségnek és klubnak van egy külön a TMS kezelésére képzett szakembere, hogy minden átigazolás rendben végbe menjen. Általában a szövetség felelős a TMS-szakemberek képzésért, de a házon belüli oktatás sem ritka. Előfordul, hogy egy-egy nagyobb klubnak több TMS-szakembere is van. 

Azt maga a FIFA is elismerte, hogy a TMS-képzés színvonala és a tapasztalata országról országra, klubról klubra változhat. Tehát ha egy klub olyan munkatársat bíz meg a rendszer kezelésével, aki nem ért hozzá, az eredmény könnyen olyan meghiúsult átigazolás lehet, mint David de Gea befuccsolt madridi költözése Manchesterből, a 2015-ös átigazolási időszak zárónapján. Amely fiaskót egyébként a faxgépre, meg az időeltolódásra fogták.

A TMS-kezelését maga a rendszer ügyvezető igazgatója, Mark Goddard írta le az egyik ESPN-nek adott interjújában.

"A kluboknak kötelezően meg kell adniuk bizonyos adatokat, fel kell tölteniük különböző dokumentumokat, és fel kell tüntetniük a szerződésben szereplő összes pénzösszeget. Ha rendezett módon zajlik a regisztráció, az egész folyamat 7-10 perc alatt végbemegy." - mondta Goddard. Csak emlékeztetőül: korábban az ITC-dokumentumra napokat, olykor heteket kellett várni.

A titok nyitja abban van, hogy a két klubnak egymástól függetlenül kell megadnia az átigazoláshoz szükséges adatokat. A rendszer ezeket összeveti, és csak akkor engedélyezi a klubváltást, ha a klubok által megadott adatok teljes mértékben egyeznek. Máskülönben a felek úgy járnak, mint egy online regisztráció során a mezei felhasználó, amikor két nem egyező jelszót ad meg.

Ami még fontosabb: az átigazolás, az összes átigazolási összeggel és ügynöki jutalékkal együtt dokumentálásra kerül a FIFA-nál. Ezek az adatok pedig jól jöhetnek a testületnél, ha netán egy esetleges csalást akarnak felderíteni. Egyelőre azonban a teljes átláthatóságot a TMS sem hozta meg, mivel kiskapuk még mindig vannak. Például a TMS kéri azon közvetítő-ügynökök adatait is, akik részt vettek a tárgyalási folyamatban, és azt is meg kell adni, hogy ezen ügynököknek mennyi jutalék járt. Az viszont már kicsúszik a TMS-célkeresztjéből, ha az illető ügynök elosztja a részesedését a vevő klub edzőjével, vagy menedzserével.

Egyelőre a TMS-t csak a nemzetközi átigazolásokra használják, és noha a rendszer még nem tökéletes, a jövő mégis csak az ilyen jellegű eljárást igényli, csak még tovább tökéletesítve.

Lang Ádámnak pedig ezúton is sok sikert kívánunk a Dijonnál eltöltött éveihez, válogatott játékosunk a hírek szerint 2019-ig ír majd alá a következő napokban.

A bejegyzés trackback címe:

https://transferzone.blog.hu/api/trackback/id/tr9511680705

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása