A svájci CIES futball-megfigyelői közösség ma kiadta a legfrissebb adatokkal frissített listáját az európai élbajnokság 100 legértékesebb játékosáról. A felsorolást talán kisebb meglepetésre nem Lionel Messi, hanem az argentin támadó csapattársa, Neymar vezeti, a legjobb tízben szereplő játékos közül pedig öt a spanyol, négy az angol, egy pedig az olasz bajnokságban játszik.
Hajtás után megnézzük bővebben a listát, és persze azt is, hogy a CIES mi alapján állítja össze ezeket a felsorolásokat.
- Bevezetés
A futballcsapatok által az új játékosok megszerzésére kiadott átigazolási összeg jelentősen emelkedett az elmúlt néhány év során. Miután az európai élbajnokságok csapatainak, különösen az angol elsőosztályban játszó klubok bevételei jócskán megnövekedtek, várhatóan az átigazolásokra érvényes tendencia a jövőben is folytatódni fog.
A CIES futball-megfigyelői közösség algoritmusa képes előre jelezni, hogy az öt európai topligából mely játékosok fognak a legnagyobb valószínűséggel klubot váltatni - méghozzá vaskos átigazolási összeg ellenében. Az algoritmus mindezekkel együtt ki tudja számolni ezen játékosok átigazolási értékét a hasonló karakterisztikájú játékosokért fizetett korábbi átigazolási összegeket figyelembe véve.
Ezek a becslések az elmúlt hat évben végbemenő részletes elemzésből kiinduló statisztikai modellen alapszanak. Semmiféle szubjektív adat, vagy átigazolási pletyka nincs figyelembe véve, illetve a modell nem tér ki az egyes játékosok szerződésében szereplő ún. minimum kivásárlási árat, amely összegért a klubnak el kell adnia az adott játékost.
A 2016-os Eb-gólkirálynak, Antoine Griezmann becsült értékét 150,4 millió euró taksálják. Ha ennyit nem is, biztosan számottevő összeget kap majd az Atletico Madrid, ha a közeljövőben eladják a 25 éves játékost.
A 2013-as nyári átigazolási időszak óta a CIES által használt algoritmus és a top-5 ligában játszó játékosokért ténylegesen kiadott átigazolási összeg közti korreláció közel 80%-os. A korreláció erőssége két tényre világít rá: egyrészt, hogy az átigazolási piac racionálisan működik, másrészt pedig a CIES futball-megfigyelői közösség tudományos csapata által kifejlesztett ökonometriai modell remekül illeszkedik ebbe a racionalitásba.
Mi több, az átigazolási díj felbecslésére irányuló modell nagyon pontosnak bizonyult. Azon 20 játékos közül, akiket 2015 júniusában a legkeresettebb játékosnak gondoltunk, 12-en távoztak, 5-en meghosszabbították a szerződésüket és mindössze 3-an maradtak a csapatuknál hosszabbítás nélkül.
A becsült átigazolási értékek átlagosan egy hajszálnyit alacsonyabbnak bizonyultak a ténylegesen kiadott átigazolási összegnél. Ez a különbség az átigazolási költség inflációjával magyarázható. Miután semmi nem utal arra, hogy az infláció kimagasló lenne, a játékosok átigazolási értékéhez az érték 10%-át rendeltük hozzá, hogy korrigáljuk az adatot.
A modell azt is figyelembe veszi, hogy a játékos játékjogáért érdeklődő klub milyen anyagi színvonalon áll. Egy olyan gazdag klubnak, mint például a Manchester Citynek többet kell fizetnie egy játékosért, mint a West Bromwich Albionnak.
Az egyszerűség kedvéért a játékosok becsült értéke azt is tükrözi, hogy nagy valószínűséggel milyen anyagi forrással rendelkező csapatok jelentkezhetnek be játékosért, figyelembe véve a játékos jellegét és teljesítményét.
Ez a beszámoló először megvizsgálja azt a folyamatrendszert, amely felbecsüli a játékosok átigazolási értékét és lehetőségeit, majd felsoroljuk a legnagyobb átigazolási értékkel rendelkező játékosokat.
2016 júniusában még Messi volt a legértékesebb játékos, mostanra viszont a második helyre csúszott az argentin klasszis. Ennek két oka van: egyrészt a Neymar és a közte lévő korkülönbség, másrészt pedig, hogy Messi szerződése belátható időn belül, 2018-ban lejár a Barcelonával.
- Az átigazolási érték kiszámításának szempontrendszere
Ahhoz, hogy tudományos alapon meg lehessen határozni az átigazolási értéket és lehetőségeket, a CIES tudományos csapata először is részletes elemzést készített az öt legnagyobb európai ligában játszó játékosok pályáiról. Ezen játékosok közül több mint 2000-ren már 2010 júliusa óta átigazolási kiszemeltek.
A statisztikai modell technikákat használva a CIES képes volt felállítani egy szempontrendszert, amely meghatározza a játékosok átigazolási összegének meghatározását, illetve azon tényezőket, amelyek befolyásolhatják egy játékos igazolásának a valószínűségét és a végső átigazolási ö
A szempontrendszer első csoportja a játékos jellemzőit veszi figyelembe, ilyen például a játékos kora, posztja, mennyi időre szól még a jelenleg érvényben lévő szerződése, és hogy mennyi a könyv szerinti maradványértéke. Ez utóbbi változót úgy lehet kiszámítani, hogy a játékosért fizetett átigazolási összeget elosztjuk a szerződés időtartamával.
A szempontrendszer második csoportja a játékos teljesítményét vizsgálja, legfőképpen azt, hogy mennyi időt töltött a pályán az adott játékos a különböző sorozatokban (bajnokság, kupák), és persze a nemzeti válogatottjában. A közelmúltbeli teljesítmények jobban latba esnek, mint a régebbiek.
A szempontrendszer végül azt veszi górcső alá, hogy az adott játékos milyen szintű ligában játszotta a meccseit, és ott milyen eredményeket ért el a klubjával. Természetesen a nemzeti válogatott szintje is súlyozva van a figyelembevételkor.
- A 100 legértékesebb játékos
És akkor lássuk a CIES algoritmusának becslése alapján az európai élligákban játszó 100 legértékesebb játékost!
A listát talán kisebb meglepetésre Neymar vezeti, 246,8 millió euró értékkel, a brazil mögött barcelonás csapattársa, Messi végzett 170,5 millió euróval, a dobogót pedig Paul Pogba egészítette ki (155,3 millió euró). A legjobb tízben végzett játékosok közül öten a spanyol, négyen az angol, egyen pedig az olasz bajnokságban játszanak, és valamennyiük értéke meghaladja a 100 millió eurót.
A legértékesebb játékosok ligánként lebontva, bónuszként a legértékesebb kapusok. A teljes lista lentebb egészben megtekinthető, forrás: CIES
Nézzük posztonként a legértékesebb játékost: a kapusposzton Jan Oblaké a legmagasabb érték (59,8 millió euró), a középhátvédeknél Raphael Varane vezeti a listát (64 millió euró), a szélső hátvédeknél pedig Hector Bellerín (70,3 millió euró). A mélységi középpályásoknál a már említett Pogba a legértékesebb, míg a támadó középpályások közül a Real Madriddal is összeboronált Dele Alli viszi a prímet (110,5 millió euró), a legértékesebb középcsatár pedig értelemszerűen Neymar.
Harry Kane a legértékesebb játékos jelenleg, aki az angol bajnokságban játszik, de nem ő az egyetlen Tottenham-játékos a legjobb 10-ben, hiszen köztük van Dele Alli is. A csatárt korábban a Manchester Uniteddel, a középpályást pedig a Real Madriddal hozták összefüggésbe, így ha a közeljövőben netán eladásra kerülne sor, Daniel Levy elnök komoly összeget kapna a két angol játékosáért.
A CIES 2016 júniusában, azaz a 2016-os nyári átigazolási időszak alatt publikálta az algoritmust magyarázó cikkét, és az akkori 100 legértékesebb játékos listáját. Azt a felsorolást még Messi vezette, de már a cikk is utalt arra, hogy rövid távon veszélybe kerülhet az argentin vezető helye, egyrészt a Neymar és a közte lévő korkülönbség, másrészt pedig azon tény miatt, hogy a brazil csatár nemrégiben 2021-ig meghosszabbította a szerződését a Barcelonával, míg Messi jelenlegi kontraktusa 2018-ban lejár.
A legnagyobb játékosértékkel bíró európai klubok ország és divízió szerinti eloszlásban. Kattintásra nagyítható. Forrás: Twitter/@nickharris, @sportingintel
Szöveg, ábrák: CIES Football Observatory: Az algoritmus bemutatása, A 100 legértékesebb játékos jelenleg / Nick Harris, Sportingintel
Képek: news.com.au (Neymar), AFP/Getty Images (Griezman), AFP (Messi),