TransferZone - Mindent az átigazolásokról

Transfer Zone

A lehetetlen nem létezik - a Neymar igazolás margójára

Hogy jött létre egy lehetetlennek tűnő átigazolás, és milyen utózöngéi lehetnek a PSG húzásának?

2017. augusztus 03. - takosa

neymar_1.jpgImmáron hivatalossá vált, hogy aktiválták a Neymar szerződésében szereplő minimum kivásárlási záradékot, így pedig a 25 éves brazil sztár elhagyja a Barcelonát és a Paris Saint-Germain játékosa lesz. Amíg a hivatalos bemutatóra várunk, Daniel Geey cikke alapján megpróbálunk rávilágítani arra, hogyan is működik a kivásárlási záradék elve Spanyolországban, kell-e a PSG-nek UEFA-vizsgálattól tartania, és meg tud-e felelni a francia csapat az Üzleti Fair Play előírásainak.

Hogyan működik a kivásárlási záradék elve Spanyolországban?

Spanyolországban kötelező érvényű minden játékos szerződésbe egy lelépési záradékot belefoglalni, amelynek a mértékét a klub határozza meg. Ezt valamennyi csapat igyekszik a lehető legmagasabbra tenni, hogy ezzel is elborzasszon minden potenciális érdeklődőt a játékos megvételétől. A Barcelona úgy érezte, hogy 222 millió euró eléggé elrettentő összeg bármely csapat számára ahhoz, hogy fel se merüljön, hogy Neymart ilyen módon vásárolják ki a szerződéséből, ám ez esetben tévedtek. Cristiano Ronaldo Real Madridos szerződésében 1 milliárd eurós kivásárlási záradék van, míg Lionel Messi esetében 300 millió euróban határozták meg a lelépési díjat.

A kivásárlási záradék Spanyolországban kötelező, a többi ligában opcionális, és további érdekesség, hogy a záradékot a játékos aktiválja és fizeti ki a spanyol ligának, és az összeget a liga továbbítja majd az eladó klubnak.

További érdekesség, hogy a kivásárlási záradék esetében nettó összegről beszélünk, ami után adózni is kell. Hogy elkerüljék az adózást, felmerült annak is a lehetősége, hogy a PSG megpróbál közvetlenül a Barcelonával dűlőre jutni, és esetlegesen egy másik játékos játékjogát is bevonják az üzletbe – végül nem ez lett a nyerő opció.

Cristiano Ronaldo, Karim Benzema (Real Madrid) 1 milliárd euró
Gareth Bale, Luka Modric, James Rodriguez (Real Madrid) 500 millió euró
Lionel Messi (Barcelona), Tony Kroos (Real Madrid) 300 millió euró
Neymar (Barcelona) 222 millió euró
Luis Suarez, Andres Iniesta, Gerard Pique (Barcelona), Casemiro, Sergio Ramos (Real Madrid) 200 millió euró

Néhány játékos minimum kivásárlási záradéka a spanyol ligában. Forrás: goal.com

Kérheti-e a Barcelona vagy a spanyol liga az UEFA-tól, hogy blokkolja az ügyletet?

A LA Liga korábban jelezte - és a csütörtöki nap folyamán is volt hivatalos közlemény a spanyol liga részéről - hogy nem fogja elfogadni a lelépési pénz letétbe helyezését.

Természetesen semmi nem tiltja meg a Barcelonának (vagy a ligának), hogy kapcsolatba lépjen az UEFA-val (mint ahogy a Barcelona hivatalos közleményéből kiderül, a katalán csapat értesíteni fogja az UEFA-t a tranzakció részleteiről további kivizsgálás céljából), de ha a kivásárlási záradék aktiválásra kerül, gyakorlatilag semmi eszköz nincs a felek kezében, hogy az Üzleti Fair Play (FFP) szabályaira hivatkozva megvétózzák a játékos átigazolását.

Ráadásul az FFP szabályozója nem a Barcelona, nem a LA Liga, hanem az UEFA. Geey szerint egyetlen klubnak sincs jogosítványa ahhoz, hogy vizsgálatot kezdeményezzen FFP-ügyben az UEFA-nál. A szövetség azonban bármikor kérdéseket tehet fel a klubok üzleti tranzakcióit illetően, amire általában azt követően kerül sor, hogy a klubok benyújtják az FFP-betartását bizonyító dokumentumaikat.

Volt-e már arra precedens, hogy az UEFA valós időben vizsgáljon egy átigazolást?

Semmi nem akadályozza meg az UEFA-t, hogy kérdéseket tegyen fel egy-egy tranzakciót illetően a könyvek beküldését követően, legyen az egy nagyobb szponzori szerződés vagy egy játékos-átigazolás, hogy meggyőződhessen arról, hogy minden szabályosan lett lekönyvelve.

Ha a PSG nem áll lényeges átigazolási korlátozottság alatt, arra kevés a valószínűség, hogy az UEFA valós időben megvétózná egy adott átigazolás teljesülését.

Ha még az UEFA bármilyen eljárást is kezdeményez, nagyon valószínűtlen, hogy az az átigazolással egyidejűleg történne, sokkal inkább akkor, amikor a releváns pénzügyi dokumentumokat be kell küldeniük a kluboknak.

expensive-transfer.jpg

A világ legdrágább igazolásai. Neymar magasan átvette a vezetést. Forrás: BBC, grafika: Bleacher Report twitter

 Hogyan teljesíti az FFP-kötelezettségeit a PSG egy ilyen nagy költekezéssel?

Könyvelési szemszögből nem sok különbség van azt illetően, hogy egy vevőklub részletekben, vagy egy összegben fizeti ki a játékos kivásárlási árát.

Így tehát a Neymar-átigazolás során – mint minden egyéb átigazoláskor – a PSG várhatóan lineáris amortizációval fog számolni, és ekképpen fogja leírni a transzfert a könyveiben. Tehát ha Neymar ötéves szerződést köt a PSG-vel, akkor a francia csapat az összköltség (tehát beleértve a játékos fizetését is) egy-egyötödét fogja szerepeltetni az elkövetkezendő öt gazdasági évre vonatkozó pénzügyi dokumentumban, függetlenül attól, hogy most egy összegben került kifizetésre a lelépési záradék. 

A valószínűsíthető, hogy a PSG-nek számos anyagilag nagyon jövedelmező üzleti megállapodást kell majd kötnie a szponzoraival és egyéb partnereivel és az sincs kizárva, hogy számos játékosuktól meg kell majd válniuk, hogy biztosan megfeleljenek az FFP követelményeinek.

Ráadásul ha a PSG-nek még sikerült profitot is elérnie könyvelési szempontból az elmúlt években, az bizonyos mértékben kompenzálhatja a Neymar átigazolásából felmerülő veszteségeket.

Katar még rádobhat Neymar fizetésére?

Az UEFA-nak minden jogosítványa megvan ahhoz, hogy bepillantást nyerjen a klubok költségeibe, legyen szó az évenként amortizálódó átigazolási összegről, a játékos fizetéséről, bármilyen jellegű hűségbónuszról vagy aláírási pénzről – de ez csak a klubra vonatkozik. 

Egy külsős szponzorációs megállapodást nem kellene szerepeltetni a könyvekben, de gyanakvásra adhat okot, ha a PSG és szponzor között bármiféle kapcsolat állna fenn, és amelynek következtében a könyvelésben szereplő játékosbér a piaci értékhez képest túl alacsonynak tűnne.  

Szöveg: Daniel Geey, City A.M.

Kép: The ODDS Bible.

A bejegyzés trackback címe:

https://transferzone.blog.hu/api/trackback/id/tr8612718024

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása